נגב פוטבול
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

הקשר בין פוטבול לכדורגל

2 posters

Go down

הקשר בין פוטבול לכדורגל Empty הקשר בין פוטבול לכדורגל

הודעה  lgikher Fri Dec 05, 2008 8:25 am

את ההבדל בין פוטבול לכדורגל אני מאמין שכולנו יודעים, אם לא אז אני אתחיל בכמה דוגמאות קטנות
1. בפוטבול הכדור אליפטי בכדורגל הוא עגול. עגול זה לכוסיות
2. בכדורגל אם אתה נופל ברחבה בלי שאף אחד יגע בך ומתחיל לצרוח כמו ילדה בת 16 שגילתה שיש לה פצעון אתה מזכה את הקבוצה שלך בפנדל, בפוטבול אם אתה עושה את אותו הדבר אז אתה מזכה את עצמך בשריגות בוז
3. כדורגל זה ספורט של ג'נטלמנים שמשחקים אותו חוליגנים, וראגבי (האבא של הפוטבול כמו שעוד מעט תראו) זה ספורט של חוליגנים שמשחקים אותו ג'נטלמנים. אז האבא כמו שראינו בסדר הבן השתגע והביא הבייתה את הזריקה קדימה האבא לא אהב את זה אבל למד להסתדר ומאז כולם משפחה מאושרת.
4. כדורגל משחקים 90 דק', עד שיורד גשם, ואז הם מפסיקים כי הם עשויים מסוכר ואסור שהם ימסו. פוטבול משחקים!!! ואולי זה יגמר תוך שלוש שעות ואולי יותר.
5. כשבכדורגל האומרים שהם נילחמו על המגרש זה אומר שהאוהדים של סכנין וביתר הביאו מקלות ואבנים ונגמר המקום ביציע. בפוטבול לא נלחמים על המגרש כי משהו בסוף ימות.

*אתם יכולים להוסיף כמה משלכם זה דווקא כיף.

ועכשיו ברצינות.

פעם ליפני שעוד לא היה כדורגל ולא ראגבי ובטוח לא פוטבול. במאה ה-19 היו משחקים של אנשים שעשו בערך מה שהם רוצים בעטו בכדור, הרימו אותו ונשאו אותו, מסרו בידיים, למגרש לא היה גודל מוגדר והמשחק יכל ליהיות בין שתי ערים סמוכות שהשער הוא בעצם שער העיר, לכדור לא היה גודל וצורה מוגדרת וכל עור של חיה שנימצא הוכנס לתוכו משהו ניתפר וניסגר והיה ראוי למשחק ולא היה מספר מוגדר של שחקנים זה יכל להתחיל מ-11 ולהגמר בערך ב-30, ואולי אפילו יותר. המצב היה לא מוגדר והחליטו להגדיר חוקים. חוקי הראגבי הוגדרו ב-1845 בבית הספר ראגבי באנגליה, החוקים הוגדרו אחרי ששחקן אחד רץ קדימה עם הכדור (בגרסת החוקים של בית הספר אז לא היה נהוג לרוץ קדימה עם הכדור בידיים אבל לא היו חוקים שאסרו את זה), אחרי אותו מקרה הוגדרו חוקים למשחק הראגבי, שנכתבו בראגבי קולג' ואלו הם חוקי הראגבי פוטבול, הכדורגל ראה את הנחיצות בחוקים המוגדרים, והגדיר לעצמו את הבסיס לחוקים שאנו מכירים כיום שלוש שנים אחרי ב-1848 ואלו הם חוקי קיימבריג' לאסוסיאיישן פוטבול (עדיין נישארו מקומות שהמשיכו לשחק לפי החוקי שלהם אבל הם התחילו להיעלם במהלך שנות ה-60 של המאה ה-19).

ניתן ליראות את הדימיון בין שתי הגרסאות, בשניהם מותר לימסור עם הרגל את הכדור או ליבעוט אותו קדימה, בשניהם יש שער המגרש בערך באותו הגודל ואפילו כרטיסים צהובים ואדומים. אבל כאן בערך ניגמר הדמיון ודרכיהם ניפרדות. באותו זמן חינוך גוםני היה חובה וכל בית ספר החל להפעיל את התוכנית שלו לחינוך גופני. ראגבי קולג' היה קולג' יוקרתי שרק בין המעמד הגבוה זכו ללמוד בו ומי שכן זכה למד לשחק ראגבי. קמפוס קיימבריג' היה יותר גדול איכלס סטודנטים רבים יותר מכל המעמדות, וכך החלו שני המשחקים להתפתח ביחס לכמות החשיפה שלהם. ובזמן שראגבי נחשב ספורט של עשירים (משהו כמו גולף בשבילנו היום) הכדורגל שוחק ברציפים בנמל ובשכונות המגורים והתחיל להתפתח לכיוון כל האי הבריטי יבשת אירופה והעולם כולו.

אבל כניראה שהבריטים אהבו יותר את הראגבי. כי אין דבר שהבריטים אוהבים יותר מלשתות בירה להשתכר ללכת מכות ואח"כ לשתות בירה עם אותו בחור שהוצאת לו כרגע שן. רק שליפעמים זה ניגמר במעצר או במאסר, אז הבריטים המשיכו עם הקטע של הבירה ליפני ואחרי אבל התחילו לשחק ראגבי כדי שכל הקטע של המכות יהיה חוקי. דוג' טובה לזה היא ארה"ב שהמהגרים הביאו את הראגבי ואח"כ הפוטבול ודווקא הכדורגל הגיע ממקסיקו בגלל האימפריה הספרדית שהביאה את הכדורגל לתושבי מקסיקו שהביאו אותו לארה"ב אחרי שהיגרו לשם בעצמם בגלל הקרבה לגבול (אני לא אומר שהמהגרים הבריטים לא הביאו את כדורגל אבל ברמה פחותה יותר). דוג' עוד יותר טובה היא אוסטרליה שאין לה גבולות עם אף מדינה אחרת והכדורגל הגיע אליה שנים רבות אחרי הראגבי ואפילו אחרי שהאוסטרלים המציאו גירסה משלהם לראגבי, הפוטבול האוסטרלי.

עכשיו אחרי כל ההקדמה בואו נגיע לתאכלס, הפוטבול האמריקאי.
אז כמו שאמרנו בארה"ב משחקים כעת ראגבי. שזה טוב ונחמד וכל נהנים וכל הקטע עם הבירות והכל סבבה, אבל היה בן אדם שכמו וויליאם ווב אליס לפניו (הבחור שרץ עם הכדור ראגבי קדימה ומייקל טרנר ווילי פארקר LT ועוד רבים וטובים חייבים לשלוח עשירית מהמשכורת שלהם למשפחתו). לא אהב שאין מסירה קדימה והחליט שהוא כן רוצה לבחור קראו וולטר קאמפ והוא ידוע כ"אבי הפוטבול האמריקאי", וולטר קאמפ רשם קובץ חוקים בשנת 1892 שמהווה בסיס לבפוטבול האמריקאי כמו שאנחנו מכירים אותו היום, בין החוקים היו במסירה קדימה הליין אוף סקרימג' ושיטת הדאון והמרחק. אבל נישאר עדיין דימיון רב לראגבי, מותר לימסור אחורה בלי הגבלה ולבעוט קדימה. למרות שעכשיו יש דאונים וקו התכתשות שבאנגלית קוראים לו סקרימיג' לראגבי יש את הסקראם שבעברו קראו לו סקראמאג', יש דימיון בין הסקראם לעבודה של אנשי הליינים אחרי הסנאפ, בעיטה בין המזלגות תזכה אותך ב-3 נק', ריצה אחרי קו השער בפוטבול תזכה אותך בשש נק' וב-try, ניסיון להבקיע נק' בבעיטה בין המזלגות (חוק שתי הנק' הגיע אח"כ) בראגבי ההבקעה ניקראת tray ונותנת לך חמש נק' וניסיון ליבעוט בין המזלגות לעוד 2. שמות רבים עשו גם הם את המעבר בין המשחקים שמות כמו הפולבק ההאלף-בק הסנטר הפלנקר ווינג (שמות נוספים לרסיבר) ואלו הם גם שמות של עמדות בכדורגל.

הקולג'ים (שם בעיקר שוחק הפוטבול) שאהבו את השינוי החלו לשחק לפי החוקים האלו. אנשים שסיימו את הקולג' אבל עדיין אהבו את המשחק החלו להקים קבוצות חובבים ולשחק ביניהם, רוב הקבוצות הפכו לחצי מקצועיות וניסו לשחק גם פוטבול עם המדינות (של ארה"ב) השכנות אבל לא עמדו בהוצאות וניסגרו, הקבוצות העתיקות ביותר עם היריבות הארוכה ביותר שהולכת אחורה לשנות ה-20 של המאה ה-20 הם הגרין בין פאקרס והשיקאגו ברס. אקצר את הסיפור ואגיד שאחרי הרבה קשיים בממיון הקבוצות היו הרבה קבוצות שניסגרו, אח"כ רשת טלויזיה גדולה שידרה את המשחק הגדול בהיסטוריה (אליפות ה-NFL ליפני האיחוד) בין הקולטס (שבכלל היו אז בבולטימור) לג'יאנטס השידור נתן חשיפה למשחק ופתר את בעיות המימון, אח"כ באה המלחמה עם ה-AFL (ה-AFC היום), אח"כ הם החליטו לבדוק למי יש ביצים גדולות יותר ולשלוח את האלופה של כל ליגה למשחק ביניהם ולבדוק מי יותר טוב וככה אחרי איחוד הליגות נוצר הסופרבול והמשחק שכולנו כ"כ אוהבים ומכירים.

ועכשיו אני אוכל לענות על השאלה שלך דותן בלי שתסתכל עלי ככה: Shocked כשאני מסביר לך, הפוטבול האמריקאי נוצר מהראגבי שנוצר בגלל דרישה ונחיצות לחוקים מוגדרים שיבדילו אותו מהמשחק הלא מוגדר שהיה אז, ושלוש שנים אח"כ הכדורגל הבדיל את עצמו מהראגבי כשכתב קובץ חוקים משלו.

lgikher
שחקן בקבוצה

מספר הודעות : 88
Join date : 24.08.08
Age : 34

חזרה למעלה Go down

הקשר בין פוטבול לכדורגל Empty Re: הקשר בין פוטבול לכדורגל

הודעה  DoT.CoM Fri Dec 05, 2008 5:11 pm

אוקי אז לפי מה שהבנתי מהתשובה שלך הפוטבול קשור לכדורגל רק מבחינה היסטורית בגלל ששניהם באו במקור מהראגבי, אם זה כל הקשר אז אני רגוע כי כיום בלי להזכיר את העבר אני לא רואה יותר מאחוז אחד של דימיון בין שני המשחקים לכן אתה לא יכול לקחת דוגמה מהכדורגל ולהסביר אותה על פוטבול(כמו שערן עשה) כי אין שום קשר בין שני המשחקים פרט לעבר ומה שהיה בעבר נשאר בעבר

DoT.CoM
Admin

מספר הודעות : 134
Join date : 18.08.08

חזרה למעלה Go down

הקשר בין פוטבול לכדורגל Empty Re: הקשר בין פוטבול לכדורגל

הודעה  lgikher Fri Dec 05, 2008 5:59 pm

ואני רואה שלא קראת טוב

לא כתבתי שהכדורגל התפתח מהראגבי כתבתי שני ענפי הספורט התפתחו ממשהו לא מוגדר.
וגם לא אמרתי שאפשר לקחת דוג' מכדורגל ולהסביר אותה על ספורט אחר לא משנה כמה הוא דומה, אמרתי רק שיש קשר בין שני הענפים.
עוד יותר אפילו אי אפשר לקחת דוג' מעולם מרוצי מכוניות הסלון ולהדגים אותו על הפורמולה אחת.

מקווה שלמדת משהו, אתה מוזמן להוסיף עוד הבדלים בין כדורגל לפוטבול

lgikher
שחקן בקבוצה

מספר הודעות : 88
Join date : 24.08.08
Age : 34

חזרה למעלה Go down

הקשר בין פוטבול לכדורגל Empty Re: הקשר בין פוטבול לכדורגל

הודעה  DoT.CoM Fri Dec 05, 2008 7:38 pm

בכדורגל יש ערסים בפוטבול יש PIMPS
בכדורגל אומרים אני יפרק לך את הצורה בפוטבול באמת עושים את זה

ואת השיחה הזאת נמשיך מחר באוטו

DoT.CoM
Admin

מספר הודעות : 134
Join date : 18.08.08

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה